Własne publikacje

Prezentacja wydanych i współwydanych publikacji:

Biblioteka od wielu lat wydaje własne publikacje (wydawnictwa zwarte, periodyczne, druki ulotne, reklamowe, personalizowane znaczki) oraz ma swój udział  w powstawaniu innych publikacji, udostępniając archiwalne dokumenty, stanowiące niekiedy prymarne źródła informacji o historii miasta Radłowa i ziemi radłowskiej.

 

 

 

Z okazji 10 rocznicy nadania praw miejskich Radłowowi, ukazał się w wersji dwujęzycznej tomik poezji autorstwa Janusza Gdowskiego pt. „Urodzony jutro”, marzec 2020.

 

 

Jubileuszowa publikacja wydana na okoliczność 10. rocznicy nadania prawa miejskich Radłowowi, grudzień 2019

 

Tomik poezji „Nic się nie stało” od lat zaprzyjaźnionego z biblioteką Janusza Gdowskiego z Kępy Bogumiłowickiej.

  Nie ma nic cenniejszego dla człowieka piszącego, ponad spotkanie z Czytelnikami i podpisywanie swojej książki, która na taką nie wygląda. Toż to tylko poezja  a wielkość tomiku można zmieścić      w dłoni lub w kieszeni kurtki…

         Tymczasem, ku mojemu zaskoczeniu, miałem okazję uczestniczyć w prawie dwugodzinnym święcie, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Nie sądziłem, że uda mi się jeszcze spotkanie     z ludźmi dobrej woli i aż taka ilość wzruszeń. W Radłowskiej Bibliotece spotkałem starych przyjaciół a szczególnie ucieszyłem się na widok Andrzeja Kijaka wraz z jego żoną Stasią i Tadka Kowala, również z małżonką. Po raz pierwszy w życiu miałem okazję rozmawiać z Panią Tatianą Szwiec, dzięki której tomik pt. Nic się nie stało, zobaczył światło dzienne, opuszczając mój komputer po długim okresie leżakowania.

         Zbyszkowi Marcinkowskiemu, który doskonale przeprowadził spotkanie, należą się moje szczególne słowa podziękowania.

         Pragnę też oddać swoje ukłony wszystkim recytatorom moich wierszy, wśród których sam wypadłem chyba najgorzej. Cóż, nieczęsto zdarza mi się mówić do publiczności…

         Cóż dodać? Chyba tylko to, że muszę dotrzymać słowa i do końca tego roku, ukończyć nowy tomik. Tym bardziej, że udało mi się znaleźć (raczej to on mnie znalazł) , sponsora w osobie wspomnianego już Andrzeja K. Tutaj mogę zapowiedzieć tylko, że będzie to moja podróż w poszukiwaniu straconego czasu, jeżeli w ten sposób mogę dowolnie sparafrazować Marcelego Prousta.

                                                                                                                                                                                                 Dziękuję!        Janusz Gdowski, maj 2019

                                      

Publikacja o pasjonatach książki

Okazjonalna książeczka, podsumowującą pracę Miejskiego Klubu Młodych Pasjonatów Książki, funkcjonującego przy radłowskiej bibliotece od września 2014 r. Wydawnictwo zawiera 78 stron, na których udokumentowano funkcjonowanie klubu; liczne wycieczki, udział w wartościowej kulturze i pierwsze,  poetycko-literackie próby klubowiczów. Pomysł wydania publikacji zrodził się podczas cyklicznych spotkań w bibliotece uczniów Szkoły Podstawowej w Radłowie. Książeczkę do druku  przygotowali: nauczycielka Agnieszka Seremet oraz Katarzyna Baran i Zbigniew Marcinkowski – bibliotekarze miejskiej biblioteki. Rok wyd. 2015.

 

PHOTO880

Stanisław Szczepanik – autor pochodzący z Woli Radłowskiej, w sposób bardzo interesujący i przystępny przedstawił najważniejsze fakty historyczne dotyczące jego rodzinnej miejscowości – od czasów najdawniejszych do roku 1939.  Autor popularnonaukowego opracowania bazował na źródłowych dokumentach, przekazach ustnych oraz publikacjach dotąd opracowanych, wzbogacając je własnymi komentarzami, a czasem i sprostowaniami.  Rok wyd. 2012.

PHOTO879

Książka „Rycerz Radło” Józefa Trytka, to pełna fantazji i humoru opowieść adresowana do najmłodszych mieszkańców miasta, opowiadająca o historii herbu Radłowa, wydana nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radłowie. Wstęp do opowieści napisała znana polska autorka książek dla dzieci Ewa Stadmüller, a recenzje Andrzej Grabowski, prezes Związku Literatów w Krakowie oraz dr Waldemar Smaszcz, polski historyk literatury, krytyk, eseista i tłumacz. Ilustracje do tekstu wykonała Julita Dochniak. Rok wyd. 2010.

 

PHOTO877

 Monografia miasta i gminy Radłów – monumentalne dzieło ukazujące bogatą historię ziemi radłowskiej. To pierwsze dzieło w historii Radłowa, które zostało opracowane i wydane przez krakowskich historyków. Biblioteka włączyła się w opracowanie monografii i udostępniła szereg dokumentów wykorzystanych        w publikacji. Tom I, rok wyd. 2008.

 

PHOTO878

 Drugi tom monografii wydany został w 2009 roku. W tym dziele zaprezentowana została po raz pierwszy monografia Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie, w oprac. Zbigniewa Marcinkowskiego.