„Ostrów nad Dunajcem” – najnowsza książka autorstwa Władysława Kurtyki
Czytelnikom Biblioteki w Radłowie garść historycznych informacji o Ostrowie, przekazuje autor Władysław Kurtyka, Wierzchosławice, 6 września 2021r.
Taki wpis widnieje w najnowszej publikacji pana Władysława Kurtyki pt. „Ostrów nad Dunajcem”, która wzbogaciła zbiory Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie.
Jak pisze we wstępie sam autor: Opracowanie niniejsze jest poświęcone miejscowości leżącej nad Dunajcem zwanej Ostrowem, dawniej nazywanym również Ostrówkiem. Nie jest to monografia tej miejscowości, lecz niektóre wydarzenia z jej dziejów, przybliżające czytelnikowi przeszłość, a pośrednio „małą ojczyznę”.
– (…) Ostrów jest małą miejscowością. Zawsze taką był. Wieś można przejść wzdłuż i wszerz, w przeciągu kilkudziesięciu minut. Brak zabytków, sławnych ostrowian nie umniejsza rangi tej miejscowości. Rzeka Dunajec od zarania dziejów byłą i jest dla Ostrowa najważniejszym sąsiadem, z którego potęgą żywiołu wszyscy musieli się liczyć. Często zmieniał koryto. Meandrował. Często jego wody zalewały wieś i pola uprawne, ale ludzie tu mieszkający, nigdy, przenigdy, nie wyprowadzili się poza krąg jego oddziaływania.
Zebrany w całość materiał historyczny, w tym opisowy, daje wgląd młodemu pokoleniu w przeszłość jakże bliskiej nam radłowianom sąsiedniej miejscowości. Zachęcamy do wypożyczania i zapoznania się z najnowszą publikacją, na kartach której autor utrwalił cząstkę dziejów miejscowości, usadowionej nad modrym, pięknym Dunajcem. Publikacja dostępna jest również w filiach bibliotecznych na terenie gminy.
Polecamy również pozostałe publikacje autorstwa Władysława Kurtyki znajdujące się w zbiorach Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie oraz w filiach:
„Biadoliny – stacja kolei galicyjskiej”
„Biadoliny i Bielcza w kręgu historii”
„Biskupice Radłowskie – walki z najeźdźcą we wrześniu 1939 roku”
„Wierzchosławice – z dziejów wsi”
„Bielcza – wieś blasku i cienia”
„Wiersze bielczanina”
„Wiersze wybrane”