Aktualności

Książka i miód

W siedzibie radłowskiej biblioteki eksponowane są różne gatunki pszczelego miodu, pochodzące z pasieki Piotra Nasiadki – mistrza pszczelarstwa z Woli Radłowskiej. Pszczelarz od wielu lat nie tylko doskonali produkcję, ale przede wszystkim zważa na jego ekologiczne walory. Pasieki bowiem przemyślnie ustawia w miejscach z dala od zgiełku cywilizacji: w radłowskich lasach, łąkach Budźbowy i wzgórzach porośniętych jodłą w okolicach Tuchowa. Ekologiczny miód jest doskonałym lekarstwem, zwłaszcza    w okresach wiosenno-letniego przesilenia. Ze względu na jakość produkcji, miód doskonale  promuje ziemię radłowską (słoiki opatrzone są herbem miasta Radłowa) jako markowy, ekologiczny i zdrowy produkt. Warto podkreślić, że cena miodu (bez pośredników) jest bardzo rozsądna. Można go kupić w firmie Piotra Nasiadki Pasieka Towarowa Prosto z Ula, Wola Radłowska 68. 

***

Miód znany jest ludziom od zarania cywilizacji. Pierwsze zapiski na jego temat pojawiają się w czasach starożytnych. W Grecji był uważany za pokarm bogów, a w Egipcie miał znaczenie obrzędowe. Już wtedy doceniano jego właściwości lecznicze. Miód, jedno z najstarszych lekarstw jest z powodzeniem wykorzystywany we współczesnej medycynie.

Jego dobroczynne dla zdrowia składniki trafiają wprost do naszego krwiobiegu, z pominięciem procesu trawienia. W miodzie stwierdzono obecność aż 21 pierwiastków cennych dla ludzkiego organizmu, takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i mangan.

Miód pszczeli posiada wartości lecznicze dzięki obecności specjalnych enzymów dodawanych przez pszczoły w trakcie produkcji. Jego preparaty mają właściwości odtruwające – eliminują z organizmu ołów i inne metale ciężkie. Mają również właściwości ogólnie wzmacniające, regenerujące i uodparniające. Kuracja miodem ma swoją fachową nazwę  – jest to apiterapia, dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką schorzeń przy użyciu miodu oraz innych produktów pszczelich np. propolisu.