Biblioteka Marcinkowice – ciekawostki historyczne
Radłowianka Teresa Felgel
Do najwspanialszych monumentów cmentarza w Okocimiu Górnym należy grobowiec Michała Rossknechta (1846-1912) i jego żony, Teresy Felgel z Radłowa (1846-1917). Michał Rossknecht pełnił funkcję zarządcy dóbr okocimskich, a od 1884 r. dyrektora browaru.
Grobowiec wykonany jest z wapienia ma kształt sarkofagu o wyprofilowanych narożach, z płytą nakrytą pełnoplastyczną dekoracją roślinną. Ścianę frontową zdobi odlany w brązie medalion z wizerunkiem zmarłego, pod którym umieszczono inskrypcję poświęconą jemu i żonie Teresie. Pomnik wykonał jeden z największych polskich rzeźbiarzy, przedstawiciel międzywojennego stylu Art Déco – Jan Szczepkowski.
Ślub Teresy Felgel (l. 25) z Michałem Rossknechtem (l. 25) odbył się w kościele radłowskim w 1871 r. Ślubu udzielał ks. Marcin Goliński – proboszcz tutejszej parafii w latach 1868-1877. Świadkami byli: Jan Goetz – Okocimski, właściciel browaru oraz brat panny młodej, Konrad Felgel, inżynier kolei wiedeńskiej. Z małżeństwa przyszło na świat dziewięcioro dzieci (siedem córek i dwóch synów).
Postać Teresy Felgel odkrył dla nas pan Witold Dobrowolski z Krakowa. Bardzo mu za to dziękujemy.
_
Fot. Zbigniew Marcinkowski