Aktualności

Spotkanie autorskie z popularyzatorami nauki z „Laboratorium Pana Korka”

„Dyfuzja pod kontrolą, czyli naukowe farbowanie koszulek”- pod taką nazwą 4 lipca w radłowskim MCK odbyło się spotkanie z naukowcami z Laboratorium Pana Korka: Agnieszką Jaworską           i Michałem Szydłowskim. Pani Agnieszka wraz z panem Michałem najpierw zabezpieczyli parkiet i stoły czarną folią (gdyby ktoś wtedy przyszedł do MCK mógłby odnieść wrażenie, że szykują salę tortur). Następnie wnieśli mnóstwo pojemników i fiolek, substancje potrzebne w przygotowaniu roztworów, odczynniki i piękne, żółte „mieszadło wirnikowe”- przez starsze pokolenie nazywane „Franią”. A wszystko po to, by przeprowadzić kolorowy, naukowy zawrót głowy. Uczestnicy dowiedzieli się, że dyfuzja to proces swobodnego rozprzestrzeniania się cząsteczek w danym ośrodku (gazie, cieczy, czy  ciele stałym). Wykorzystali tę wiedzę do ufarbowania otrzymanych, bawełnianych koszulek. Pan Michał wyjaśnił, iż włókna bawełny w koszulkach odpowiednio nawilżone, zanurzone w roztworze sody, potraktowane humektantem, którego rolę pełnił syntetyczny mocznik będą wspaniale przyjmować podane barwniki- a więc dojdzie do dyfuzji właśnie.

 Ze zmieszania 3 podstawowych kolorów: cyjanu- niebieskiego, magenty- czerwonego i yellow- żółtego, można otrzymać w zależności od proporcji dowolną ilość kolorów. Chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, że zwykły smartfon posiada 16 milionów kolorów, a nie są to wszystkie dostępne barwy.

Najważniejsze w farbowaniu jest to, by kolory były trwałe. Przepis na dobre farbowanie naukowcy udostępnili każdemu uczestnikowi zajęć, a wszyscy stali się właścicielami samodzielnie ufarbowanych koszulek. Każda z nich jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, przygotowana według autorskiego pomysłu wykonawców.

Wiedza z zakresu chemii i fizyki, która w szkole zazwyczaj jest trudna i nieciekawa tu była fascynująca, sprawiła mnóstwo radości, a praktyczne jej zastosowanie okazało się super zabawą.

I z pewnością na dobre utrwaliła się w głowach słuchaczy.

Serdecznie dziękujemy naukowcom z „Laboratorium Pana Korka” za wspaniałe spotkanie.

 

Spotkania odbyły się w dwóch grupach:

I dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu,

II dla dzieci ze Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie.

 

Spotkanie odbyło się w ramach Programu „Partnerstwo dla książki 2023”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Fot. Anna M. Kędzior